різні ознаки. Широко поширена класифікація уроків з основних дидактичним цілям (Б.П. Єсіпов, Г.І. Щукіна). У ній виділилися такі типи уроків: формування умінь і навичок; узагальнення та систематизація знань; повторення, закріплення знань, умінь і навичок; контрольно-перевірочні; комбіновані, де вирішуються одночасно кілька дидактичних завдань.
Типи уроків визначалися також з головної дидактичної задачі - засвоєння нових знань і умінь, їх вдосконалення та перевірки. На цій основі виділено п'ять типів уроків: 1) вивчення нового матеріалу; 2) вдосконалення і застосування теоретичних знань і умінь; 3) узагальнення та систематизація знань; 4) контрольно-облікові; 5) змішані або комбіновані (Н.Є. Кузнєцова). p> В основу інший класифікації були покладені способи проведення уроків: уроки-лекції, уроки-екскурсії, уроки-бесіди, кіноурок, уроки лабораторних робіт, уроки самостійних робіт тощо (Г.І. Бєлов, Є.П. Бруновт, І.Д. Звєрєв, О.М. Мягкова). Уроки класифікували, виходячи з основних етапів навчального процесу: ввідні, первинне ознайомлення з матеріалом, освіта понять, тренувальні та ін (С.В. Іванов). Н.М. Верзилин зазначав, що типи уроків можуть відрізнятися за поняттями (анатомічні, морфологічні, філогенетичні, екологічні та ін), за методами їх проведення (практичні, наочні, словесні).
Частіше за інших в методиці навчання біології уроки класифікують по етапах освітнього процесу та місцю розташування уроків в темі (Н.М. Верзилин, В.М. Корсунська, Н.А. Риков, І.М. Пономарьов, Д.І. Трайтак та ін.) p> Тема об'єднує логічно пов'язані питання змісту, що вивчаються на окремих уроках. Тому кожна тема являє собою чітко виражену систему уроків, пов'язаних цілями навчання та логікою розкриття навчального матеріалу. Розрізняються такі типи уроків: 1) вступні, 2) розкривають зміст теми і 3) заключні, або узагальнюючі.
Різноманіття уроків в існуючій практиці навчання значно ширше всіх існуючих класифікацій, до того ж далеко не завжди вдається спостерігати в чистому вигляді урок, який може бути віднесений до якогось із наведених тут типів. У зв'язку з цим позначалася тенденція підрозділи типів уроків на їх види. Види уроків відображають їх різноманітність в межах того чи іншого типу. h2> Співвідношення типів і видів уроків з біології
Тип уроку
Вид уроку
Вступний
Урок-бесіда. Комбінований урок. Проблемний урок. /Td>
розкриваємо зміст теми
Комбінований урок. Кіноурок. Урок-бесіда. Урок лабораторної роботи. Урок-лекція. Урок-семінар. /Td>
Заключний, або узагальнюючий
Урок узагальнення. Урок-конференція. Урок-екскурсія. Урок-семінар. Урок-бесіда. Урок-залік. /Td>
2. Методична частина
2.1 Урок № 1 на тему: В«Потреба організму людини в кисні. Будова органів дихання В»
Цілі:
- навчальні - визначити сутність процесу дихання; роль кисню в організмі людини; особливості будови і функціонування органів дихання; їх взаємозв'язок; заходи профілактики захворювання голосових зв'язок;
- розвиваючі - формувати вміння: самостоятельн6о працювати з текстом і малюнками даними в підручнику; логічно мислити і оформляти результати розумових операцій в усній і письмовій формі; виконувати нескладні практичні завдання;
- виховують - формувати вміння працювати в групі, самостійність, ініціативність
ТСО і засоби наочності: таблиці: В«Вид гортані при різних положеннях голосової щілини В»(див. Додаток № 1),В« Бронхіальне дерево В»(див. Додаток № 2), В«Будова часточки легкогоВ» (див. Додаток № 3); муляжі гортані; рельєфна таблиця В«Органи диханняВ».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
План проведення заняття:
№ і назва етапу
Час
1. Організаційний момент. /Td>
3 хв.
2. Актуалізація знань, необхідна для вивчення нового матеріалу - фронтальний опитування
10 хв.
3. Вивчення нового матеріалу
20 хв.
4. Закріплення знань - робота в групах
10 хв.
5. Завдання на будинок
2 хв.
Хід уроку:
I. Організаційний момент. p> Учитель вітає учнів. Перевіряє готовність до уроку класу (Наявність чистої дошки, наочних посібників) та учнів (наявність підручника, зошита, письмового приладдя). Зазначає відсутніх у класному журналі. Повідомляє класу сторінки підручника з даної теми. p> II....