ається мова учнів, здатність доводити і відстоювати свою точку зору, обгрунтовувати думку. Закріплюється навчальний матеріал, причому не тільки теоретичний, а й практичний, чого на уроках суспільствознавства, нажаль, дуже не вистачає. p> Поведінка групи при відповіді товаришів було доброзичливим. Учні зацікавлені в матеріалі уроку, були активні і працездатні на всіх етапах уроку. Спілкування між учасниками навчального процесу носить характер співробітництва в атмосфері доброзичливості. Загалом на уроці мав місце сприятливий психологічний клімат. p> Особливістю ролі вчителя на даному уроці є його В«невтручанняВ». Висловлення своєї думки учителем протипоказано крім тих випадків, коли дається неправильне визначення і жодна група не може його виправити. Учитель керує процесом роботи - задає питання, організовує перегляд або прослуховування. Учитель при необхідності вміло змінював хід уроку. Стиль поведінки вчителі не агресивний, спокійний, коректний, поведінку учнів - спокійне. p> Загальну атмосферу заняття можна назвати оптимістичною, активною, ділової, доброзичливою. Весь урок вчитель добре володів класом - складалася доброзичлива атмосфера. Оцінки, поставлені вчителем, відповідали нормам оцінок. p> Тема: Держава, його основні ознаки та функції
Цілі: учні повинні простежити причини виникнення, ознаки і функції держави, розглянути окремі теорії виникнення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
План:
1. Поняття держави.
2. Теорії походження держави.
3. Ознаки і функції держави. p> Хід уроку.
Урок починається з мотиваційної бесіди, покликаної підвести учнів до розуміння значущості досліджуваної теми.
На дошці поміщаються терміни словника уроку. Окремі поняття відомі учням з курсу історії. Ці знання актуалізуються в ході бесіди. p> Учитель називає різні періоди у розвитку держави, а учні визначають, з опорою на історичні знання, положення в ньому людини.
Викладач звертає увагу на різні визначення поняття "держава". Потім кожна з теорій пояснюється більш докладно. p> Пропонується завдання.
Розставити в логічної послідовності зазначені історичні процеси, які, з точки зору прихильників класової теорії, призвели до виникнення держави.
Виділити фактори, які вплинули на розвиток держави.
Питання вчителя. У повсякденному житті термін "держава" ототожнюється з такими поняттями, як країна, Батьківщина, вітчизну. Чим відрізняється країна від держави?
Учні, самостійно працюючи з підручником, виділяють і записують головні ознаки держави.
Далі заслуховуються повідомлення учнів про символи Російської держави.
Далі для розгляду внутрішніх і зовнішніх функцій держави на дошку вивішується заздалегідь підготовлена ​​таблиця із зазначенням основних функцій, В основі класифікації лежать сфери діяльності держави, тобто ті області суспільних відносин, на які воно впливає.
Після обговорення функцій держави вчитель зачитує лист читача, опубліковане в одній з газет. Питання для обговорення:
1. Які функції, на думку цього громадянина, держава не виконує?
2. Які функції держави передбачається посилити?
В кінці уроку учням пропонується тестове завдання і завдання додому.
Аналіз уроку. p> Урок проходив у підготовленому приміщенні: санітарний стан хороший, обладнання та необхідний наочний матеріал для уроку був присутній. Готовність приміщення до уроку відповідала - чергові привели в порядок дошку, є крейда, чистота в кабінеті і т.п.). Готовність учнів до уроку хороша - наявність в учнів зошитів, підручників, інструментів і т.п. p> Розподіл часу уроку, в цілому, представляється доцільним, відповідним планом уроку, використовується раціонально і ефективно, слухання навчальної інформації чергувалося з виконанням практичних робіт. При цьому теоретична інформація супроводжувалася поясненнями, прикладами, схемами і основні позначення відображалися на дошці. Центральні моменти теми записувались учнями. З незрозумілих моментів учні задавали питання. p> Вчителем правильно виділені провідні ідеї по темі і визначені нові поняття з урахуванням рівня знань учнів. Матеріал уроку пов'язаний з життям та інтересами учнів. На уроці вміло використовувалися різні методичні прийоми і методи для організації роботи учнів. В ході уроку були проведені: фронтальний опитування, бесіда, конспектування, коментоване виконання завдань. Методичні прийоми відповідали віку учнів, цілям уроку. p> З методичної точки зору урок відрізнявся чіткістю, а також доступністю матеріалу. Учитель активно використовував плакати під час уроку, матеріал викладався за принципом від простого до складного, від відомого до невідомого. p> Виховне вплив особистості вчителя проявляється в такому аспекті, як характер спілкування з учнями. Вимога вчителя до відповіді, поведінки, мови, дисципліни були твердими і ясно поставленими, що мало величезне значення для формування ці...