о тематичного і перспективного планування уроків. Процес планування поділяють на два етапи: - перспективне планування і складання календарного плану. Перспективне планування передбачає розробку спільної стратегії на весь навчальний рік або півріччя. Насамперед, проводиться так звані рознесення годин по чвертях: з усієї кількості програмних годин, відведених на вивчення розділу, визначається, скільки годин відводитися на кожну чверть, на кожен вид праці. Приступаючи до цієї роботи, вчитель звертається до Програм з трудового навчання в початковій школі. В даний час вчитель може використовувати при плануванні трудового навчання молодших школярів різні програми, серед них і авторські, і традиційні. Зупинимося на короткій характеристиці однієї з них.
Однією з авторських програм з трудового навчання молодших школярів є «Школа майстрів» автор Т.М. Геронімус. Дана програма розрахована на 4 річну початкову школу, навчальна трудова діяльність в ній розглядається як засіб пізнання навколишнього світу, а дитина в ньому як перетворювач цього світу. Мета трудового навчання буде досягнута, якщо дитина займе позицію: «Я хочу це зробити сам. Я вже зробив щось схоже, не треба мені допомагати, я спробую здогадатися ». [3].
Програма за технологією Конишевих розроблена з урахуванням вимог Державного освітнього стандарту нового покоління до загальним цілям вивчення курсу. В якості концептуальних основ даного навчального предмета використано системно-діяльнісний, здоров'я сберегающий, гуманно-особистісний, культурологічний підходи. [19].
Основна мета вивчення даного предмета полягає в поглибленні загальноосвітньої підготовки школярів, формуванні їх духовної культури та всебічному розвитку особистості на основі інтеграції понятійних (абстрактних), наочно-образних і наочно-дієвих компонентів пізнавальної діяльності. Його вивчення сприяє розвитку творчих можливостей особистості, творчих здібностей, винахідливості, інтуїції, а також творчої самореалізації і формуванню мотивації успіху і досягнень на основі предметно-перетворюючої діяльності.
Наступною з авторських Програм з трудового навчання молодших школярів є програма, рекомендована Департаментом загальної середньої освіти Міністерства освіти РФ. Це Програма Цирулик Т.Н. «Розумні руки». Її мета: розвиток інтелектуальних здібностей, підвищення інтересу до пізнання нового, розширення кругозору учнів. [19].
На основі вивчення змісту програм вчитель здійснює перспективне планування, тобто похідною разноску годин по чвертях: Оцим кількості програмних годин, відведених на вивчення розділу, визначає, скільки годин відводиться на кожну чверть. Після цього визначається послідовність походження матеріалу в об'ємі встановленого часу.
Як приклад ми проводимо розроблений нами перспективно-тематичний план роботи по роботах з природним матеріалом для учнів 1 класу. План складений на основі змісту Програми з трудового навчання «Розумні руки» автора Цирулик Н.А.
2.2 Розгорнуті сценарії уроків по роботах з природним матеріалом
Урок 1
Розділ програми: Художня обробка природних матеріалів
Тема: Прийоми приклеювання деталей без розмітки
Клас: 1 клас
Цілі уроку:
Освітня: Навчити дітей працювати з природним матеріалом; навчити прийому приклеювання засушених листів і насіння на паперову основу.
Розвиваюча: Розвивати асоціативне мислення, вміння створювати образ по асоціації з формою предмета.
Виховна: Виховувати акуратність, дисциплінованість, естетичний смак.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Основний метод проведення уроку: словесний, наочний, практичний
Обладнання: природний матеріал, картон, клей ПВА, клейонка, фартух, ганчірочка для рук.
Дидактичний матеріал до навчального заняття: зразок виробу, природний матеріал, заготівля для основи;
Хід уроку. Організаційний момент.
Привітання учнів. Перевірка готовності учнів до уроку .. Мотиваційний етап.
Хлопці! У мене на столі клей, картон, клейонка. А у вас?
Теж.
А ще якась папка з чимось!
Що це за папка?
Для природного матеріалу.
З чим вона?
З засушеними листям.
А у вас вона є?
Так.
Вступна бесіда.
Хлопці! А як ви думаєте, для чого нам засушені листя?
Щоб виготовити сам...