Відповідальна людина - це той, хто відповідає, коли запитує вихователь на занятті .
Це говорить про те, що випробуваний має відносно низький рівень знань про зміст моральної норми.
У ситуації морального вибору, випробуваний пропонує способи поведінки, які відповідають моральної нормі. Цей факт розглядається як показник низького рівня знань і способів поведінки.
бала присвоюється, якщо дитина при відповіді на питання показав моральні знання, в основному відповідають нормі.
Знання про моральних переживаннях у випробуваного відповідають нормі, але в теж час діти не розрізняють відтінків в переживаннях і обмежуються найчастіше висловлюваннями: Коля погано себе почував raquo ;, або У нього був поганий настрій , хоча в цілому, моральні знання в цих дітей за ступенем відповідності нормі, вище, ніж у групи з низьким рівнем морального досвіду.
Але при цьому узагальненість їх знань досить низка.
Сказане дозволяє зробити висновок про те, що моральні знання в цих дітей перебувають у рівні уявлень, хоча за своєю глибиною і широті вони значно від знань дітей з низьким рівнем морального досвіду.
бала присвоюється, якщо при відповіді на питання присутня висока ступінь відповідності нормі.
У відповідях і висловлюваннях уявлялося 3-4 істотних ознаки відповідальності і доброзичливості. Цей факт свідчить про глибоке знання змісту моральних норм.
Для моральних відносин випробуваного характерна висока ступінь відповідності нормі і стійкість. Оціночні судження досить критичні, а за їх обгрунтуванні діти походять від морального змісту норм.
Максимальна оцінка, яку можна набрати становить 39 балів.
Якщо дитина набрав менше 20 балів, то рівень моральних понять оцінюється як низький.
Якщо дитина набрав від 21 до 30 балів, то рівень моральних понять оцінюється як середній.
Якщо дитина набрала 31 бал і вище, то рівень моральних понять оцінюється як високий.
Всього в тестуванні брало участь 20 чоловік.
Менше 20 балів набрало 8 чоловік, що складає 40% дітей.
Таким чином, з низьким рівнем морального досвіду - 40% дітей.
Від 21 до 30 балів набрало 10 осіб, що становить 53% .Діти
Таким чином, із середнім рівнем морального досвіду - 53% дітей.
Понад 31 бали набрало 2 людини, що становить 7%.
Таким чином, з високим рівнем морального досвіду - 7% дітей.
Результати 1 етапу дослідження зведемо в таблицю 1.
Таблиця 1
Рівень моральних понять дітей на 1 етапі
Рівень моральних понять Кількість дітей у% Низький рівень моральних понятій40% Середній рівень моральних понятій53% Високий рівень моральних понятій7%
Аналізуючи таблицю, ми бачимо, що тільки 7% дітей мають високий рівень моральних понять, низький рівень становить 40%. Звідси можна зробити висновок, що необхідно проводити роботу з підвищення рівня моральних понять у дітей.
2.2 Впровадження у практику роботи дитячого закладу використання творів усної народної творчості для формування моральних якостей у дітей старшого дошкільного віку
Мета: Сприяти усвідомленню у дітей моральних норм.
Завдання:
1. Продовжити роботу з формування моральних якостей і усвідомлення моральних норм дітьми старшого дошкільного віку.
2. Виявити роль усної народної творчості у формуванні моральних якостей і усвідомленні моральних норм дітьми старшого дошкільного віку.
. З метою формування моральних якостей у дошкільнят була прочитана казка гуси-лебеді
Заняття: Читання казки Гуси-лебеді
Мета: формування моральних якостей у дошкільнят.
Хід заняття
Після прочитання казки Гуси-лебеді вихователь проводить розмову.
В. Хлопці, що карали батьки дівчинці?
Д. Не ходити з двору.
В. Послухала дівчинка батьків?
Д. Ні, не послухалася.
В. І що ж трапилося?
Д. Гуси-лебеді забрали братика.
В. Ось бачите, що може статися, якщо не слухатися батьків. Хлопці, я думаю, що ви завжди слухаєте своїх батьків, а якщо хтось до сьогоднішнього дня не слухався, тепер, я думаю, виправиться.
Що ж виріши...